Všetci vieme, že Valentín je dňom zamilovaných. Mnohí ľudia plánujú prekvapenia a kupujú darčeky pre svojich milovaných/é. Ruže, srdiečka, čokoládu, plyšových medvedíkov a valentínky vidíme v tomto období všade okolo nás.

V tomto článku som pre vás pripravila niekoľko zaujímavosti, ktoré ste o sviatku zamilovaných možno nevedeli. 

• Najobľúbenejším valentínskym jedlom je čokoládové fondue. Za ním nasledujú jedlá talianskej kuchyne, najmä rôzne druhy cestovín.

• Prvá bonboniéra v tvare srdca bola predstavená v roku 1861. Vytvoril ju Richard Cadbury , syn zakladateľa Cadbury Johna Cadburyho. Aby zvýšil predaj čokolády, začal ju baliť do luxusných krabičiek. Prvú bonboniéru v tvare srdca predstavil práve na deň sv. Valentína. V súčasnosti sa každý rok predá viac ako 36 miliónov bonboniér v tvare srdca.

• Tento sviatok má na Slovensku aj iný – hlbší rozmer. Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami každoročne organizujú Valentínsku kvapku krvi. Jej cieľom je motivovať mladých ľudí, aby sa stali novými darcami krvi.

• 14. február si mnohé páry vyberajú ako svoj svadobný deň, bez ohľadu na to, na ktorý deň v týždni práve pripadá.

• Koncom 5. storočia rímsky pápež Gelasius oficiálne vyhlásil dátum 14. februára za „Sviatok svätého Valentína“. Až v stredoveku sa však tento sviatok začal spájať s láskou a romantikou. Táto tradícia začala vo Francúzsku a Anglicku v súvislosti s vierou, že vtáky začínajú svoje obdobie párenia práve 14. februára.

• 14.2.1954 sa narodila speváčka a gitarová virtuózka Lenka Filipová.

• Prvá komerčne dostupná valentínska pohľadnica bola vyrobená v 19. storočí dámou menom Esther Howland, ktorá je nazývaná ako „matka amerického Valentína“. Jej nápad sa zrodil, keď uvidela jedinečnú, ale drahú valentínsku pohľadnicu vyrobenú v Anglicku. Napadlo jej, že by mohla vyrobiť niečo podobné, ale za nižšiu, dostupnejšiu cenu. Karty Howland - prepracované, rafinované pohľadnice vyrobené z čipky a stuh, sa stali v Amerike fenoménom.

• V Saudskej Arábii je Deň svätého Valentína oficiálne zakázaný, pretože sa považuje za neislamský sviatok. Oslavy a verejné prejavy lásky sú prísne zakázané a niektoré obchody ani nesmú predávať valentínske výrobky.

• Vo Fínsku sa deň svätého Valentína nazýva "Ystävänpäivä", čo znamená Deň priateľov. V tento deň sa ľudia stretávajú so svojimi priateľmi a blízkymi, aby oslávili spoločné priateľstvo.

• Vo Verone v Taliansku existuje tzv. Júliin Klub. Ide o neziskovú kultúrnu organizáciu známu ako Júliine sekretárky, ktoré odpisujú na tisíce milostných listov z celého sveta. Každoročne vyberú najkraší list, ktorého autor získa návštevu Júliinho domu vo Verone.

• V Japonsku majú zaujímavý zvyk. Ženy obdarúvajú mužov (nie vždy manželov či snúbencov) čokoládou. Tí, ktorí dostali tento darček, môžu o mesiac, 14. marca, dať dotyčnej bielu čokoládu.

• Mnoho ľudí daruje na Valentína zážitok alebo cesty na rôzne miesta. Na prvom mieste v rebríčku najnavštevovanejších miest v tento deň skončil Paríž, na druhom Londýn, na treťom Barcelona. 

Verím, že ste sa dozvedeli niečo nové. A čo vy?  Oslavujete tento sviatok? Aké darčeky najčastejšie dávate, či dostávate? Dajte mi vedieť do komentára. 

Zuzka